تبلیغات
فرهنگی و هنری - آموزش معرق چوب

دریافت كد ساعت


آموزش معرق چوب

جلسه اول


با سلام خدمت دوستان عزیزی که می خواهند معرق چوب را یاد بگیرند.

معرق در معنای اصول هر چیز رگه دار را می گویند.از ریشه رقعه رقعه کردن گرفته شده است.و در اصطلاح لاتین به آن موزائیک آرت می گویند.ولی مفهوم آن در این نوع به خصوص هنر  ایجاد نقش ها و طرح های زیباست.

یاد گیری این هنر زیبا بسیار آسان و در عین حال لذت بخش و جذاب است.

دوستانی که هیچ  گونه آشنائی ابتدایی هم با این کار ندارند در ابتدا بایستی با وسایل اولیه برای انجام این کار آشنا شوند که این ابزار عبارتند از:میز کار ، تخته پیشکار ، کمان  اره ، اره مویی ، آچار مشتی و چوب است. برای مراحل اول بهتر است از چوب سه لای چینی یا ایرانی استفاده کنیدکنید.

تخته پیشکار؟

قطع چوبی مستطیل شکل است بطول 20 سانتی متر و عرض 10 سانتی متر که یک طرف عرض آن برلبه میز نصب می شود و در میان طرف دیگری شیاری بطول تقریبی 4 سانتی متر و عرض 1 سانتی متر وجود دارد که در میان تخته بهم متصلمی شود این تخته بصورت معلق بر لبه میز متصل می شود و از آن برای خردکردن و دور بری نقشهای چوب بکار می رود.

کمان اره چیست؟

وسیله ای است فلزی و منحنی به شکل نعل اسب که دسته ای چوبی به یک سر آزاد آن متصل است و تیغه هایی با شماره های متفاوت به وسیله دو پیچ خروسک به دو سرکمان متصل است.هنگام به کار بردناین وسیله حتماباید دقت کرد که کمان آن به حالت افقی و به فاصله 1 تا 2 سانتی متر تا کف قرار گیرد و تیغه ی آن، با تخته پیشکار زاویه 90 تشکیل دهد.

اره مویی چیه؟

تیغه ای است تقریبا 12 سانتی متر دندهدار که به کمان اره متصل می شود و عمل یرش راانجام می دهد.

دو نکته مهم در مورد اره موئی:1-برای معرق چوب ما اره موئی بادو شماره مختلف داریم که از هر دو می توان برای بریدن چوبها استفاده کرد.اره موئی دو صفر یا صفر پنج . البتهاین هاتفاوت هایی در استفاده دارند که در جلسات آینده خواهم گفت.

2- بهترین نوع اره موئی ارهموئی است آن را بدور انگشت خودکاملا بپیچانید وآن نشکند.

همه این وسائل رو می تونید از فروشگاه ابزار آلات معرق و منبت تهیه کنید.

فکرمیکنم برای جلسه ی اول همین مطالب کافی باشه امیدوارم هرچه زود تر این وسائل رو تهیه کنید تا به کارمون ادامه بدیم. اگر سوالی داشتیدکه من در جلسه اول فراموش کردم بگم در قسمت نظرات سواله خودتون رو بنویسیدمن حداکثر تابیست و چهار ساعت بعد به سوال شماپاسخ خواهم داد.

ممنون از توجه یکایک شما عزیزان